Facebook Twitter

Relax Teplice - sport club

+420 417 813 044
+420 775 982 698
Alejní ulice 654/12, 41501 TEPLICE
relaxteplice@email.cz

Pilates®

Pilates®

Pilates metoda je bezkonkurenčně vhodná, bezpečná a účinná pro udržování tělesné kondice v jakémkoliv věku.

Mnoho lidí zkouší Pilates metodu, neboť trpí bolestmi zad v důsledku vadného držení těla. Pilates metoda klade důraz na posílení břišních svalů jako opory pro páteř, což je přesně to, co pacienti s bolestí zad potřebují. Pracovníci v profesích, které vyžadují opakovaně stejné pohyby jako pracovníci u počítačů či dělníci u běžícího pásu jsou podobně ohroženi jako například jednostranně zaměřený vrcholový tenista. 

Pilates je cvičení bez doprovodu hudby, kde se více zaměřujeme na dýchání.

Všechny Pilates pohyby vycházejí ze svalů pánevního dna, hlubokých břišních svalů a svalů spodního zádového řetězce. Spojením těchto svalových skupin docílíme zapojení hlubokých svalů stabilizující celkový pohybový systém, který tvoří rámec spolu s kosterním aparátem nejzákladnější prvek správného držení těla.

Pilates metoda pomáhá při předcházení a nápravě takto vzniklé nerovnováhy a také podporuje zotavení při případném poškození. Důsledkem nesprávného zapojování svalových skupin při tělesném pohybu často bývá přetěžování kloubů. To zhoršuje průběh chronického kloubního zánětu (artritidy) a v některých případech může přispívat k jeho vzniku. Pilates metoda učí používat tělo takovým způsobem, který nevyvolává nadměrné napětí a přetěžování, a také posiluje důležité svaly, chránící nosné klouby - především kyčle a kolena. 

Tato metoda není určena jen pro odstraňování svalových dysbalancí plynoucích ze špatného držení těla u populace s problémovým držením těla (kulatá záda, plochá záda, zvýšená lordóza, aj.) ale také slouží k udržování tělesné kondice v jakémkoliv věku u běžné populace bez specifických zdravotních problémů. 

Komu je Pilates určen: sportovci, lidé s chronickou bolestí zad, lidé s nadváhou, lidé s opakovaným napěťovým zraněním, lidé trpící stresem, lidé se zájmem o prevenci osteoporózy, umělci, tanečníci, ale i ostatní najdou v tomto typu cvičení pro sebe výhody. 

Všechny Pilates pohyby vycházejí ze svalů pánevního dna, hlubokých břišních svalů a svalů spodního zádového řetězce. Spojením těchto svalových skupin docílíme zapojení hlubokých svalů stabilizující celkový pohybový systém, který tvoří rámec spolu s kosterním aparátem nejzákladnější prvek správného držení těla.  

Mnohé lékařské prohlídky ve světě doporučují Pilates metodu jako pokračovaní rehabilitace pacientů po úrazech či chronických bolestech v zádech, neboť Power House pomáhá udržet základní polohu těžiště těla v neutrální poloze a tím pádem nedochází k nadměrnému přetěžování jednotlivých svalových skupin se vznikem svalových dysbalancí. 

Studie motoriky člověka ukazují, že zapojením hlubokých stabilizačních svalů - Power House je v podstatě funkční souhra hluboko uložených centrálních svalů: m. transversus abdominis a zadní sloupce m. obliqus internus, m. multifidus, m. longissimus, m. iliocostalis, svaly pánevního dna a bránice. Právě tato svalová skupina je odpovědná za stabilizaci osového orgánu - páteře, za harmonický rozvoj postavy, estetiku a efektivitu pohybu. Jestliže máme dokonalý centrální pletenec - Power House, minimalizujeme vznik bolesti nejen v bederní oblasti.  

Zvládnutí udržení Power House po celou dobu cvičení, dle obtížnosti jednotlivých cviků, je obtížné pro začátečníka i mírně pokročilejšího jedince. Udržení neznamená jen aktivace daných svalových skupin, ale také dodržení základních pravidel Pilates techniky s aktivací celého centra síly - pletence - Power House. 

Aktivace Power House s následným dodržením zásad neopouští cvičence odchodem z místnosti po lekci Pilates, ale provází jej každodenními činnosti běžného života. Stále si musíme být vědomi ˝CO˝, ˝KDY˝, ˝KDE˝ a ˝JAK˝ provádíme v duchu Pilates techniky spolu s pravidlem kvality a ne kvantity.

Při cvičení Pilates Mix používáme i náčiní: HAMMOCK nebo FLOWIN® PILATES je ladné, plynulé, posilovací a protahovací cvičení zaměřené na hluboký svalový systém a soulad s dechem. Vhodné pro správné držení těla, vyrovnání svalových dysbalancí, správnou funkci páteře a formování postavy. V lekci využíváme buď závěsnou cvičební pomůcku HAMMOCK nebo velkou desku FLOWIN®, která je složena z sady malých podložek pro ruce, nohy, kolena a lokty. Hammock i Flowin nám některé cviky pilates usnadní - především v jejich plynulosti, jiným přidá na obtížnosti, ale především je oživí a obohatí. Během cvičení je kladen velký důraz na přesnost provedení jednotlivých cviků, na přirozenou funkci celého těla, rovnováhu svalů, tělesné a psychické uvědomění.

(FCA)

Středa:

18:00 - 19:00 (Jíťa)

Instruktoři

Mgr.Jitka Korfová-Wenclová

Mgr.Jitka Korfová-Wenclová

(Pilates, BodyForm, RehaForm, PilatYoga)

Těšíme se na Vaši návštěvu

Relax Sport Club Teplice

Copyright 2011 © Relax Sport Club, všechna práva vyhrazena | TVORBA WWW STRÁNEK - PRO-IDEA